وجود نویز در تصاویر دوربین مداربسته یکی از مسائلی است که بعد از نصب و اتمام پروژه احتمال دارد با آن مواجه شوید. در این محتوا با کاربردی ترین راه های رفع نویز دوربین مداربسته آشنا می شوید تا بتوانید خودتان این نویز ها را از بین ببرید.

برای خرید دوربین مداربسته کلیک کنید.

نویز در تصاویر دوربین مدار بسته اغلب به صورت برفک و یا دانه دانه نمایان می شود که سبب کم شدن  کیفیت تصاویر و عدم وضوح آنها می گردد.

وجود نویز در تصاویر می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد که به کارگیری از سیستم های بدون کیفیت لازم می تواند یکی از دلایل آن باشد.

نویز چیست؟

نویز چیست

قبل از اینکه بخواهیم دلایل وجود و رفع نویز دوربین مداربسته را بررسی کنیم ، پیشنهاد می کنیم که با نویز و انواع آن آشنا شوید.

اصطلاح نویز برای اشاره به تصاویر نامطلوب دانه دانه در تلویزیون یا مانیتور به کارگرفته می شود. نویز حتی می تواند در تصاویر دوربین های حرفه ای نیز به نمایش درآید، حتی گاهی اوقات در شرایط نور کم پس از عکس گرفتن یا ضبط فیلم با گوشی می توانید آن را در صفحه نمایش تلفن همراه خود ببینید.

بر این اساس بعضی مواقع نویز بخشی از تصویر است و شما نمی توانید آن را از بین ببرید؛ زیرا بر اثر شرایط نوری نامساعد یا بنا به کیفیت دوربین به وجود می آید.

با این حال، گاهی اوقات شما در شرایط نور مساعد نیز مشاهده می کنید که همچنان نویز در تصاویر وجود دارد. به طور معمول این نویز ناشی از تداخل الکترومغناطیسی، اشکال در نصب یا زیرساخت های نامناسب است. به طور کلی نویز در دوربین مداربسته را می توان به دو دسته تقسیم کرد که به شرح زیر می باشد:

نویز های ناشی از سیگنال الکترونیکی

به طور معمول این نویزها به صورت نقاط ریز نمایان می شوند و به علت تقویت بیش از اندازه سیگنال تصویر در نور کم (هنگام شب) به وجود می آیند.

نویز های حاصل از تداخل الکترو مغناطیسی

نویز های ناشی از تداخل الکترو مغناطیسی معمولا به صورت خطوط یا موج در تصاویر ظاهر می شوند. این خطوط حتی گاهی اوقات در تصاویر حرکت کرده و مانع دید می شوند.

برای رفع نویز دوربین مداربسته باید بدانید که این نوع نویز به دلیل تداخل امواج الکترو مغناطیسی با سیگنال های مربوط به دوربین مداربسته حاصل می گردند. افت شدید سیگنال نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد شدن نویز الکترومغناطیسی است.

چه عواملی سبب بروز نویز می شوند؟

عوامل بروز نویز

عوامل بسیاری وجود دارند که باعث به وجود آمدن نویز در تصاویر دوربین مداربسته می شوند. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  1. به کارگیری از منبع برق نامناسب
  2. مورد استفاده قرار دادن کابل های با کیفیت پایین
  3. استفاده از دوربین های با کیفیت پایین
  4. استفاده از مبدل های بی کیفیت
  5. بسترسازی نامناسب
  6. داغ شدن بیش از حد دوربین
  7. اتصالات ضعیف
  8. وجود نداشتن نور مناسب

رفع نویز الکترونیکی دوربین مداربسته

مناسب ترین راه حل برای رفع نویز دوربین مداربسته تشخیص نوع نویز است. چیپ های تصویر در دوربین های مداربسته حساسیت محدودی نسبت به نور دارند.

به این معنا که برای تشکیل تصویر در دوربین مداربسته نیاز به مقدار مشخصی نور است. هنگامی که نور برای تشکیل تصویر کافی نباشد، مدار الکترونیکی به صورت خودکار سیگنال تصویر را تقویت می کند.

این تقویت سیگنال سبب می شود نویز موجود در تصویر نیز تقویت شود که به صورت برفک و نقاط ریز رنگی در تصویر به نظر می رسد.

می توان گفت علت اصلی ایجاد شدن نویز الکترونیکی و برفک تصویر دوربین های مداربسته کمی نور در تصویر یا حساسیت بسیار کم chip تصویر در دوربین است.

برای رفع نویز دوربین مداربسته باید نور محیط نصب دوربین را افزایش دهید. همینطور از دوربین هایی که حداقل نور مورد نیاز برای تشکیل تصویر در آنها کمتر  از نور محیط باشد، استفاده کنید.

 

رفع نویز الکترومغناطیسی در دوربین مداربسته

با توجه به این که به دلایل مختلف نویز الکترومغناطیسی ایجاد می شود، در ادامه به معرفی و بررسی برخی از رایج ترین راه های رفع نویز دوربین مداربسته  می پردازیم:

1. قطعی در اتصال فیش های BNC

اتصال فیش های BNC را مورد ارزیابی قرار دهید. در صورتی که هادی کابل به خوبی به فیش BNC متصل نشده باشد، سیگنال با افتی شدید به نمایشگر خواهد رسید که به صورت نویز در تصویر مشخص می شود.

به منظور رفع این مشکل فیش های BNC را بررسی کنید تا اتصال به درستی انجام شده باشد. توصیه می شود تا جای ممکن از فیش های BNC لحیمی به کارگیری کنید.

2. طولانی شدن مسیرهای کابل کشی

طول کابل های تصویر دوربین مداربسته برای ارسال سیگنال ها از محدودیت خاصی برخوردار هستند. در کابل های RG59 با مغزی مس این محدودیت، حدود 500 متر است.

چنانچه مسیر طولانی باشد از کابلی با بالاترین کیفیت شیلد و مغزی استفاده کنید. البته با طولانی شدن مسیر نیز می توانید از ویدئو بالون اکتیو برای تقویت سیگنال تصویر استفاده کنید.

3. عبور کابل از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی

رفع نویز دوربین مداربسته با نصب کابل ها

در صورتی که کابل های تصویر از نزدیکی منابع الکترومغناطیسی نظیر کابل های برق، ترانس های برق، موتورهای الکتریکی و … عبور کرده باشد نویز زیادی در تصویر به وجود می آید.

برای رفع نویز دوربین مداربسته در طول کابل کشی باید در نظر داشته باشید، کابل تا جای ممکن از چنین منابعی دور باشد. کابل های کواکسیال بیشتر در معرض این نویزها قرار می گیرند، در کابل کشی ها از لوله فلکسی به منظور عایق سازی مسیر کابل استفاده می شود.

کابل های شبکه به ندرت تحت تاثیر نویز قرار خواهند گرفت. با این حال در صورت تحت شبکه بودن سیستم مداربسته، نوع SFTP در کابل شبکه بهترین انتخاب از نظر عایق بودن در برابر نویز است.

حتما جهت انتقال کابل ها از سینی و داکت جداگانه استفاده شود تا با کابل های برق هم مسیر نباشند. به خصوص در مسیرهای طولانی تاثیر بسیار بیشتر خواهد شد. در صورتی که از لوله یا سینی فلزی برای انتقال کابل ها استفاده می شود، باید ارت شود.

4. اثرگذاری کابل نامرغوب بر نویز در دوربین مدار بسته

برای رفع نویز دوربین مداربسته خوب است بدانید از عوامل موثر بر نویز در دوربین مداربسته، مورد استفاده قرار دادن کابل های نامرغوب است. کابل‌های کواکسیال بخشی از سیستم مداربسته هستند.

کابل های کواکسیال بی کیفیت و نامرغوب نمی توانند اعوجاج الکترومغناطیسی را به درستی تفکیک کنند. در نتیجه در کیفیت تصویر و اطلاعات ارسال شده اختلال ایجاد می شود.

یکی از راهکارهای بالا بردن کیفیت تصویر دوربین مدار بسته توجه به این بخش از سیستم است. علاوه بر کیفیت کابل، فواصل انتخابی اجزا پروژه (دوربین ها و دستگاه ذخیره کننده، نمایشگر و…) نیز موثر هستند.

باید بر طبق نوع کابل فاصله های مناسب در نظر گرفته شود، چون تمام کابل های کواکسیال نسبت به این موضوع دارای محدودیت هستند.

در کابل های شبکه نیز نامرغوب بودن در کیفیت تصویر و ایجاد اعوجاج در دوربین مداربسته تاثیرگذار خواهند بود. از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا رفع نویز دوربین مداربسته، در سایت گروه مهندسی کیان متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.