آموزش نصب جک پارکینگی

مدل نصب جک

ابتدا برای پیدا کردن بهترین مدل برای نصب جک درب پارکینگ ، باید شرایط درب را بررسی کنیم . اگر از نظر علمی بخواهیم بررسی کنیم : مناسب ترین مکان برای نصب در ارتفاع یک سوم درب پایینی است اما اگر بخواهیم راحتی را در نظر بگیریم ،

کنترل فشار از بیرون به داخل و امکان دسترسی بهتر به جک پارکینگی برقی و جوشکاری و برش کاری دیوار و کنده کاری ، بهترین ارتفاع 120 سانتی متر از کف می باشد .

نکته قابل توجه این است که بتونیم این نیمرخ افقی را به ارتفاع 120 سانتی متری مطلوب خود برسونیم .

 

در بعضی از درب های پارکینگ باید خودمون یک پایه مناسب ایجاد کنیم . به عنوان مثال در درب های ساخته شده از ورق های ذوزنقه ای به ارتفاع 120 سانتی متر نقطه مذکور را از طریق صفحات به قطر حداقل 5 میل و یا با استفاده از ناودانی وصل  می کنیم.

در ادامه مقاله نصب جک پارکینگی در رابطه با ورق درب به شما می گوییم

در درب هایی که از ورق تخت 2 میل  استفاده می شود، به وسیله پروفیل 2.4 سانتی متری روی درب پارکینگ، پایه مناسبی را به صورت افقی در ارتفاع 120 سانتی متر ایجاد می کنیم.

در درب های کاملا شیشه ای پروفیل بالای درب استفاده میشود و یا با در نظر گرفتن رضایت مشتری شیشه را دو قسمت کرده و از وسط شیشه پروفیل را اضافه می کینم و نیز در مواردی که از تلق استفاده شده می توان ترک را خارج کرده و یک پایه با دوام و محکم در وسط قرار داده و اتصالات را جوش و بعد وسط ترک به اندازه فضا برید شده و در جای اول قرار دهید .

با رعایت نکات گفته شده می توان جک برقی را روی درب پارکینگ نصب کرد.

جک پارکینگی یکی از پیش نیازهای درب ساختمان است .وقتی از منزل بیرون می روید ، بدون اینکه لازم باشد از ماشین پیاده شوید در را باز کنید .

یا هنگامی که رفت و آمد زیاد است نیازی به باز و بسته شدن درب با دست نیست. نصب بیشتر جک های پارکینگی به راحتی انجام می شود .

مراحل مختلف نصب جک پارکینگی

نصب جک پارکینگی در مراحل متفاوتی انجام می شود که شامل موارد زیر می باشد :

اگر خواستار جک با کارایی بالا هستید و میخواهید به خوبی کار کنند ، سعی کنید کمترین فشار را به آتها وارد کنید .

 

نحوه نصب و نوع زاویه از مهمترین موارد در نصب جک پارکینگی می باشد .

مرحله های نصب جک درب پارکینگ و نکات مربوط به آن

جک در ریموت قطعه ای بسیار اساسی است که وظیفه باز و بسته شدن این درب ها را بر عهده دارد. برای نصب جک درب پارکینگ تمامی مراحل را به دقت انجام داد  تا کار نصب به درستی انجام شود برای هر نوع جک پارکینگی نکات نصب جداگانه ای تعریف شده است .

 

در حال حاضر در بیشتر  ساختمان ها به ویژه آپارتمان ها و سازه های بزرگ به جای درب های قدیمی از درب های اتوماتیک و ریموت دار استفاده می شود. این درب ها رفت و آمد  را برای ساکنین ساختمان بسیار راحت و آسان می کند.

 

به ویژه درمورد ساختمان های بزرگ که دارای پارکینگ های زیاد و رفت و آمد بالای هستند ،استفتده از درب های اتوماتیک کار را بسیار راحت کرده است . از نکات قابل توجه در های ریموت دار میتوان به ایجاد امنیت در ساختمان اشاره کرد .

 

ولی با توجه مزایای ذکر شده ، که این درب ها به صورت اتوماتیک کار می کنند و دارای یک سری قطعات مکانیکی و الکترونیکی هستند، فرآیند نصب و حتی در برخی موارد تعمیر و تعویض قطعات آن ها دشوار تر می شود.

 

جک درب پارکینگ مهمترین قسمت درهای ریموت دار هستند و می توان انها را قسمت اصلی عملکرد ریموت ها دانست .

مرحله های نصب جک درب پارکینگ و نکات مربوط به آن

در اولین مرحله برای بررسی مراحل و فرایندهای مربوط به نصب جک پارکینگی باید قطعات و اجزای این درها را به خوبی بشناسیم .

درب های کنترلی به گونه ای باعث محدودیت در دسترسی فیزیکی می شوند و در نتیجه برای باز و بسته کردن انها به قطعات اتوماتیک و الکترونیکی نیاز است که از جمله می توان به ریموت ها اشاره کرد .

این ریموت به حسگر چشمی الکترونیکی در درب ها وصل می شود و بدین صورت میتوان با ریموت از راه دور باز و بسته درب را کنترل کرد .

جک قسمت دیگر درب های اتوماتیک است که برای باز و بسته شدن خودکار درب لازم است . اهرم، بازوها، موتور، باتری، قفل برقی، تابلو فرمان و مواردی از این دست بخش های مختلف درب ریموت است.

اما به گونه ای مهمترین قسمت این درب ها جک است و به همین ترتیب مراحل نصب جک درب پارکینگ کمی پیچیده تر و تخصصی تر می شود.

جک از چه قطعاتی ایجاد شده است ؟

جک ها در واقع یک سری بازوهای فلزی هستند که با برق کار می کنند. هر جک به یک موتور متصل است. علاوه بر موتور، یک سنسور چشمی نیز به این قسمت متصل است که با فشار دادن ریموت فرمان باز و بسته شدن درب را می دهد.

 

از دیگر قطعاتی که می توان در مراحل نصب جک پارکینگی به آنها اشاره کرد : اهرم، کلید برق و سایر لوازم جانبی جک

 

نکته دیگری که قبل از پیاده کردن روش نصب جک پارکینگ باید مورد توجه باشد این است که جک ها دارای انواع مختلفی هستند و  همین مسئله باعث ایجاد تفاوت در مرلحل نصب می شود .

انجام زیرسازی جهت نصب جک درب پارکینگ

در ادامه برای انجام مراحل نصب باید یک سری زیرساخت های مورد نیاز انجام شود.

این امر به خصوص در ارتباط با سازه ها و  که سطح مناسبی برای نصب ندارند بسیار حائز اهمیت می باشد .

بنابراین ابتدا باید صفحه ای به عنوان زیرسازی برای نصب پایه عقب بازوی جک تعبیه شود. صفحه باید حداقل یک سانتی متر ضخامت داشته باشد. از آنجایی که برای نصب جک پشت در به فضای خاصی نیاز است، در صورت نبود این فضا ممکن است نیاز به یک سری کنده کاری باشد.

مرحله بعدی میتوان به نصب پایه های جک اشاره کرد.

در این مرحله از کار باید پایه های بازوی عقب جک روی صفحه نصب شود. نکته ای که باید به آن توجه شو زاویه باز و بسته شدن درب ها می باشد .

مبتی بر این زاویه و با اندازه گیری های بسیار دقیق باید پایه های بازوی عقب را با زاویه مناسب نصب کنید.

برای نصب این پایه ها باید از جوش استفاده شود. پایه جلو را نیز در زاویه مناسب نصب کنید. به این ترتیب پایه ها با زاویه دقیق و مناسب نصب می شوند.

قطعا یک بار در را باز و بسته کنید تا از زاویه مناسب مطمعن شوید و اطمینان حاصل کنید که در باز و بسته شدن درب مشکلی وجود نداشته باشد.

آموزش نصب جک پارکنیگ

راه اندازی قطعات برقی و الکترونیکی جک

 

مرحله بعدی در نصب جک درب پارکینگی نصب قطعات الکترونیکی این قطعه می باشد. این قطعات الکترونیکی شامل تابلو برق، حسگر چشم و فلاشر می باشد.

 

هنگام نصب کنترل پنل و مدار کنترل الکترونیکی جک باید به موقعیت نصب آن توجه کرد. بهتر است در نزدیکی زمین قرار داشته باشد.

 

علت اینکه باید نزدیک منبع برق قرار داشته باشد این است که قطعه با برق کار می کند .

 

در نهایت نصب تابلو کنترل باید در جایی باشد که آسیبی به آن وارد نشود، به خصوص در مواقعی که درب پارکینگ باز و بسته است، برخوردی بین این دو صورت نگیرد.

 

محل نشانگر الکترونیکی و حسگر چشم الکترونیکی باید پشت درب ساختمان قرار گیرد. جایی که برای راننده قابل مشاهده است و به راحتی از راه دور به چشم متصل می شود.

 

محل فلاشر باید در قسمت بالایی و قابل مشاهده ترین قسمت باشد. جلوی محل نصب سنسور بهتر است در ارتفاع چهل سانتی متری از سطح زمین قرار بگیرد.

آخرین مرحله نصب جک درب پارکینگ چیست؟

اکنون که تمامی قطعات در جای خود نصب شده اند، تمامی قطعات باید توسط کابل و سیم به یکدیگر متصل شوند. سعی کنید این ارتباطات را تا حد امکان دقیق و کامل کنید. کابل ها، بازوها، فلاش و حسگرهای چشمی را به هم متصل می کند.

 

هنگام اتصال سیم‌کشی به مدار کنترل و صفحه کنترل، درب باید نیمه باز باشد و جک آن را جدا کنید. با اتصال برق ورودی به درب پارکینگ، نصب جک پارکینگ به پایان می رسد.

 

تنها کاری که در این مرحله برای بالا بردن و تکمیل جک درب پارکینگ باید انجام داد این است که تنظیمات فرآیند باز و بسته شدن و تنظیمات بین ریموت کنترل و سنسور درب را انجام شود.

 

در این تنظیمات شما فاصله باز و بسته شدن و همچنین عملکرد هر دو اهرم را کنترل می کنید. علاوه بر این، شما مشخص می کنید که هر چند وقت یکبار درب به صورت خودکار بسته شود.

 

در آخر وقتی مشکلی برای باز و بسته شدن درب وجود ندشت، مراحل نصب جک پارکینگی به پایان می یابد.

 

در مورد نصب جک درب پارکینگ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

قبل از هر چیز در نظر بگیرید که  انجام این کار کاملا تخصصی است و برای این کار باید از نصاب های حرفه ای برای نصب درب های ریموت کمک بگیرید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، تنوع جک های مورد استفاده برای درب های ریموت است.

با توجه نوع جک ممکن است مراحل نصب هر کدام به طور متفاوتی انجام شود .

نکته ای که ساکنین باید یاد بگیرند نحوه استفاده از کلید خلاص کن می باشد . کاربرد این کلید در مواقعی است که برق قطع می شود و می توان به وسیله آن درب را به صورت مکانیکی باز و بسته کرد .

در اخر اگرهر گونه مشکل بعد از روش های نصب جک درب پارکینگ مشاهده یا تنظیمات درب بهم ریخت ، حتما از افراد متخصص در زمینه تعمیرات درب ریموت دار پارکینگ کمک بگیرید.

در صورت نداشتن مهارت و تجربه کافی در این زمینه هیچ گونه اقدامی نکنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که جک پارکینگی چه وسیله ای است :

وسیله ای است که درب ورودی یا درب پارکینگ منزل یا درب ورودی محل کارمان را به صورت اتوماتیک و با فشار یک دکمه روی ریموت باز و بسته می کند و راحتی و امنیت را فراهم می کند.

مواردی که در انتخاب جک پارکینگ باید به آنها توجه کرد

میران رفت و آمد یا تعداد واحد های موجود در ساختمان

تعداد واحد یا میزان رفت و آمد یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب جک پارکینگی می باشد .

 

به عنوان مثال : برای ساختمان هایی که دارای تعداد واحد بالایی هستند باید از جک هایی استفاده کرد که رفت و آمد ناحدودی دارند که این مشخصات را نمی توان در جک های ایرانی و چینی پیدا کرد و باید به دنبال جک های ایتالیایی و آلمانی رفت .

 

در خانه های ویلایی یا ساختمان هایی که دارای تعداد واحد کمتری هستند می توان از هر نوع جکی استفاده کرد . پیشنهاد می شود از جک های با برند معتبر ایرانی و چینی استفاده کنید که دارای پشتیبانی قطعات هستند .

وزن درب

وزن درب یکی از عوامل موثر در انتخاب جک محسوب می شود . تخمین میزان وزن درب از طرف نصب کننده جک محایبه می شود . و بر همین اساس مناسب ترین جک برای درب انتخاب می شود .

 

یک از عوامل تاثیر گذار در قیمت جک درب پارکینگ میتوان به توان جابه جایی درب با وزن زیادتر یا قدرت جک اشاره کرد . اما نشان دهنده این نیست که هر چه قدرت و توان جک بیشتر باشد ،مناسب تر است .

 

به این مثال توجه کنید : اگر بیاییم بر روی درب سبک  یک جک پر قدرت نصب کنبم در اینجا نه تنها از قدرت جک استفاده نشده بلکه فقط مبلغ بیشتری صرف خرید جک کرده ایم .

طول درب

طول درب هم مثل وزن درب تاثیر بسزایی در انتخاب نوع جک و قیمت آن دارد . درب هایی که با  طول یا بازشوی بیشتر نیازمند طول شفت بیشتر یا کورس بالاتری هستند .

 

در نتیجه هر چه طول شفت بیشتر باشد به همان نسبت قیمت آن افزایش می یابد . اگر برای درب هایی که دارای طول زیادی هستند جک مناسبی انتخاب نشود باعث خسارت زدن به مصرف کننده می شود و جک به نمی تواند درب را باز یا بسته کند .

 

در ادامه مقاله نصب جک درب پارکینگ با ما همراه باشید

منبع تغذیه جک

به طور معمول جک های پارکینگی دارای دو منبع تغذیه هستند :

جکهای 220 ولت و یا AC:

این جکها به صورت مستقیم با برق شهری در ارتباط هستند و بدون ترانس می باشند . تکنولوژی به کار رفته در این جک ها از لحاظ طراحی مدار کنترل جدید و پیچیده نیست و به همین علت میتوان انها را تعمیر کرد و تعمیر انها هزینه چندانی ندارد .

ناتوانی این نوع از جکها در میزان کارکرد یا همان duty cycle می باشد که در رفت و آمد های بالا دچار چالش می شوند.

از دیگر ضعف های جک های پارکینگی می توان به عدم پشتیبانی از برق بکاپ توجه کرد. زیرا باید برای تامین برق اضطراری این جک ها از (یو پی اس ) استفاده کرد که از لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند.

جکهای DC :

این سری از جک ها از تکنولوژی جدید تر و پیچیده تری در طراحی مدار کنترل و موتور برخوردار هستند و برای کنتزل بهتر و دقیق تر گزینه های بیشتری را در اختیار مصرف کننده و نصاب قرار می دهند .

جکهای دی سی معمولا 12 و یا 24 ولت می باشند که تامین برق آنها توسط  یک ترانس که داخل جعبه مدار کنترل قرار دارد ، انجام می شود .

از دیگر مزیت های جک درب پارکینگ دی سی که میتوان به آن اشاره کرد امکان کار در زمان قطع برق می باشد که این شرایط با حداکثر 2 عدد باطری شارژی مخصوص (بسته به مدل جک) فراهم می شود .در نتیجه هزینه تعویض و نگهداری این باطری ها نسبت به یو پی اس ها بسیار پایین تر است .

نکته دیگری که باید به ان توجه کرد این است که جکهای دی سی دارای توان و قدرت بسیار بالایی می باشند و نسبت به جکهای AC پر بازده تر هستند .

 

جک های بیرون باز شو چیست و در چه مواقعی باید از انها استفاده کرد ؟

شاید آشنا بودن با جک های بیرون باز شو ، بتواند کمکی به نصب جک در پارکینگ شما کند

همانگونه که از نام این جک ها می توان متوجه شد که نحوه عملکرد این جک ها به سمت بیرون بوده  و باعث می شود که درب ها به بیرون باز شوند .

در حالت عادی ، بیشتر استفاده از جک های داخل باز شو مورد توجه قرار می گیرد که به این ترتیب درب های ساختمان رو به  داخل و به سمت پارکینگ باز می شوند .

اما بعضی مواقع پیش می آید که فضای پشتی درب یا جای  پارکینگ به گونه ای باشد که برای باز شدن درب ها به سمت داخل فضای کافی وجود نداشته باشد .

در این صورت لازم است تا درب های به جای اینکه به سمت داخل ساختمان باز شوند ، رو به بیرون ساختمان باز شوند .از این رو می توان با نصب جک بیرون بازشو ، درب را به راحتی به به سمت بیرون باز و بسته کرد .

در نتیجه با انجام این کار می توان محدودیت فضای پشت درب را برطرف کرد . مراحل نصب جک پارکینگی بیرون بازشو با توجه به کارایی آن با نمونه ها دیگر متفاوت است .

جک های بیرون باز شو معمولا دارای چه مشخصات و ویژگی های هستند ؟

بهتر است قبل از نصب جک بیرون باز شو یکسری نکات و مشخصات این نوع جک ها را بررسی کنیم  .در مرحله اول باید به این نکته توجه داشت بهترین جک هایی که از آنها می توان به عنوان جک بیرون بازشو استفاده کرد از خانواده جک های هیدرولیکی می باشد .

همچنین می توان برای این منظور از جک های تلسکوپی استفاده کرد . از جهت دیگر نکته ای که باعث متمایز شدن انواع جک ها می شود ، اندازه شفت آنها می باشد .

اگر قصد دارید که برای ساختمان خود از جک به صورت بیرون بازشو استفاده کنید بهتر است جک هایی با طول شفت بلند تر انتخاب کنید 

نکته دیگری که در نصب جک پارکینگی بیرون بازشو حائز اهمیت است  ،این است که محل نصب این جک با نمونه های دیگر که به صورت داخل باز شو هستند متفاوت می باشد.

معمولا محل نصب جک پارکینگ بیرون بازشو به جای پایین درب ، در بالای درب می باشد . در نتیجه برای نصب این جک ها ،باید در بالای درب فضایی در نظز گرفته شود .

جک های بیرون باز شو شامل چه اجزا و قطعاتی هستند؟

در کنار بخش های اصلی ، با در نظر گرفتن مدل ، برند ، و کارایی جک موردنظر یکسری تجهیزات جانبی همراه آن مشاهده می شود 

این قطعات جانبی جک شامل  اهرم ها، بازو های جک، موتور، تابلو فرمان، سیم کشی های مورد نیاز، فلاشر، سنسور چشمی، ریموت، برد می باشد . برای این که جک بیرون بازشو به درستی نصب شود باید هر یک از قطعات به درستی در جای خود قرار گیرد .

قبل از خرید جک بیرون باز شو باید به چه مواردی دقت کرد ؟

در این مدل ها نیز باید میزان رفت و آمد روزانه یک ساختمان، دو لنگه یا تک لنگه بودن درب، وزن درب و طول آن ها، قدرت و کارایی هر جک و متناسب بودن  آن با نوع ساختمان و مواردی از این دست را در نظر داشت .

اولین نکته این است که یک جک مناسب برای درب پارکینگ انتخاب کنیم  که بتواند از هر نظر کارایی مورد نیاز خود را بعد از نصب جک بیرون باز شو حفظ و تغییر نکند و مشکلی ایجاد نشود .

اولین قدم برای نصب جک پارکینگی بیرون باز شو ، نصب پایه یا پلیت مورد نیاز برای سوار کردن بازو ها می باشد :

به عنوان مثال : مراحل نصب جک های داخل بازشو ، در اولین قدم باید پنل یا صفحه مورد نیاز به عنوان زیر سازی نصب شود .

این پلیت یا پایه در مراحل بعد برای نصب  بازو ها و اهرم های جک لازم می باشد . همچنان که در قسمت ها بالاتر گفته شد ، محل نصب جک پارکینگی بیرون بازشو در بالای درب در نظر گرفته می شود .

بر این اساس پایه جک و پلیت را در بالای درب نصب میکنیم . دلیل این کار هم این است که از برخورد احتمالی ماشین با جک جلوگیری شود .

محل نصب پلیت و پایه به سمت فضای داخل و در بالای درب در نظر گرفته شده است و بهتر است از پلیتی استفاده شود که اندازه آن بین 5 تا 7 سانتی متر باشد .

در مرحله بعد از نصب کردن پلیت ، پایه های جک مورد نظر نصب و بازو های جک روی آن گذاسته می شود . با نصب کردن بازو های جلویی و عقبی اولین مرحله نصب جک بیرون بازشو به پایان می رسد 

محل نصب پایه ها روی فضای داخلی در قسمت بالای درب می باشد . برای نصب کامل  بازو ها و پایه های جک ،باید به فضای لازم برای زاویه دهی به بازو ها توجه کرد .

کار زاویه دادن به بازو ها فرایند  بسیار دقیق و حساسی می باشد که باید توسط نصاب های حرفه ای صورت گیرد. در این مرحله فرایند های نصب مکانیکی تمام می شود .

نصب جک پارکینگی بیرون باز شو با انجام سیم کشی ها و قسمت های برقی جک

در این مرحله باید سیم کشی های سیستم برقی را به طور کاملا دقیق طبق دستورالعمل های مربوط به جک انجام دهیم.

در نتیجه حتما باید از نزدیکی جریان برق و پریز مناسب به سیستم جک نصب شده روی درب اطمینان حاصل کنید تا لازم نباشد سیم کشی های بسیار طولانی و بی نظم انجام دهید .

راه اندازی موتور، برد جک و تابلوی فرمان از مرحله های بعدی راه اندازی بخش های برقی جک های بیرون باز شو می باشند. در این جک ها فلاشر باید روی درب نصب شود .

محل نصب سنسور های چشمی مرتبط با جک باید در قسمت پایینی درب و در جایی که رو به روی مانعی آن قرار نداشته باشد ، در نظر گرفته شود .

با کد دهی به ریموت ها و تنظیم برنامه های مربوط به زمان باز و بسته شدن درب و نحوه باز و بسته شدن آن، فرایند نصب جک بیرون باز شو پایان می یابد .

در اخر بعد از نصب جک پارکینگ بیرون باز شو، درب را چندین بار باز و بسته  تا از عملکرد درست آن مطمعن شوید.

در صورت بروز هر گونه اختلال در عملکرد این درب ها یا نیاز به تعمیر و نگهداری می توان از کارشناسان درب های اتوماتیک راهنمایی بگیرید.

چه نکاتی را باید در خصوص نصب جک بیرون باز شو در نظر گرفت؟

اول از همه این که قبل از شروع کار نصب مطمعن شویدکه مکان نصب پایه ها محکم می باشد و موقعیتی که برای نصب جک پارکینگی انتخاب کرده اید ،مناسب بوده است .

 

مکانی که برای نصب در نظر می گیرید باید علاوه بر داشتن استحکام مناسب و لازم ، فضای کافی برای زاویه دهی به بازو ها را نیز داشته باشد.

 

نکته مهم دیگری که باید بعد از به پایان رسیدن نصب جک پارکینگ بیرون باز شو مورد توجه قرار گیرد، موقعیت قرار گیری شفت ها می باشد.

 

مراحل نصب جک پارکینگی

بررسی موقعیت و وضعیت نصب جک درب پارکینگ :

ابتدا موقعیت درب پارکینگ و ساختار درب را بررسی کنیم .بازوها باید روی محکم ترین قسمت درب که این قسمت به کلاف معروف است ، نصب می شود .

در قسمت دیگر باید دیواره های کنار درب را مورد بررسی قرار دهید تا بتوان پایه های عقب را در جای مناسب و زاویه ایده آل نصب کنید .

کنده کاری و آماده سازی دیوارهای کنار درب

اگر ساختمان تازه ساخته نشده است و بیس پلیت بر روی دیوار قرارداده نشده ، باید این پلیت را جهت نصب پایه عقب بازو جک پارکینگی بر روی دیوار در نظر گرفت .

بسیاری از ساختمان ها به کنده کاری نیاز دارند .

به همین ترتیب برای نصب پایه عقب لازم است که از لولا درب 20 سانیتیمتر به سمت خارج به ارتفاع 25 سانتیمتر فضا در نظر گرفت .

برای زیر سازی پایه عقب بهترین پلیتی که می توان استفاده کرد ، ناودانی یا نبشی یا پلیت با ضخامت حداقل یک سانتی متر می باشد .

یک سمت ناودانی به قوطی درب جوش می شود و در سمت دیگر که از میلگرد به صورت زاویه دار استفاده شده ، آن قسمت را به ناودانی جوش می دهند .

نصب پایه ها و چگونگی زاویه دهی

پایه های عقب را با در نظر گرفتن زاویه باز شدن درب در فاصله 14 سانتیمتری لولا روی پلیت جوش می شود (توصیه می شود که ابتدا خال جوش کرده و بعد از امتحان کردن ، ادامه جوشکاری انجام شود .) و جک را توسط پین عقب روی درب نصب کنید .

پایه جلو را روی بازو قرار داده و جک را خلاص و شفت جک را کاملا بسته و درب را تا آنجایی که باز می شود ، باز کرد .

پایه جلو با خال جوش بر روی درب نگه داشته می شود . مجدد یکبار درب را باز و بسته کرده و در صورت نداشتن مشکل ، بازو را از روی پایه ها برداشته و پایه ها را به طور کامل و با دقت بر روی دیوار و درب محکم کنید .

 

نصب تابلو فرمان، چشمی و فلاشر

مدار کنترل را کنار درب در نزدیکی برق ورودی نصب شود  تا احتیاجی به سیم کشی زیاد نباشد و مطلوب می باشد در فاصله 150 تا 160 سانتیمتری زمین جای گزاری شود .

محل نصب مدار کنترل نباید در جایی باشد که در زمان باز شدن درب به آن برخورد کند و یا هنگامی که باز می شود ، نتوان به مدار کنترل دسترسی پیدا کرد .

فلاشر باید به گونه ای قرار بگیرد که راننده مطلع از باز و بسته شدن درب شود .نصب چشمی باید به این صورت باشد که سیم خروجی در زیر چشمی قرار گرفته باشد تا در زمان بارندگی آب به داخل چشمی ورود نکند

سوراخ کاری و سیم کشی

اگر ساختمان تازه تاسیس باشد و مسیرهای سیم کشی مشخص باشد ، همین باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود و کار به کیفیت مطلوبی انجام می شود .

نوع سیم کشی باید به گونه ای باشد که که مدار فرمان به هر بازو یک کابل 3 در 1.5 از مدار کنترل به قلاشر یک کابل 2 در 0.75 و از مدار کنترل به هر کدام از چشمی ها یک کابل 2 در 2 تلفنی داشته باشد .

در ساختمان هایی که قدیمی می باشند و مسیر سیم کشی در نظر گرفته نشده است ، میتوان سیم ها را از داخل چهارچوب درب رد کرد .

راه اندازی جک درب پارکینگ

در قسمت آخر کابل از یک سمت به  بازوها، چشمی و فلاشر وصل می شود و از طرف دیگر باید سیم ها را به ترمینالهای مدار کنترل وصل کرد .

درب را به صورت نیمه باز گذاشته و از حالت خلاص خارج کنید ، ورودی برق را وصل کنید و برنامه های مربوط به جک درب پارکینگ را نظیر : زمانبندی کارکرد هر بازو، تایم اتوماتیک بسته شدن، اختلاف زمانی دو لنگه تنظیم کنید .

در صورتی که در سیم بندی مشکلی نبود ،در را باز و بستهو تایم کارکرد آن را تنظیم کنید .

نحوه انتخاب نوع جک متناسب با درب

راهنمای نصب جک برقی فراز سیماران

نحوه نصب به این صورت می باشد ، انتهای جک ها بر روی چهارچوب درب و تا جایی که ممکن است بین دو لولای درب در جایی که درب چهارچوب داشته باشد انجام می شود .

چراغ چشمک زن در قسمت بالای درب نصب می شود .

چشم های الکترونیکی به دو گونه قابل نصب می باشند :

1- در صورتی نحوه باز شدن به سمت داخل باشد ، چشم ها باید به گونه ای نصب شوند که با باز شدن درب جلوی دید چشمی گرفته نشود .

2- برلای نصب چشمی در بیرون درب ، به علت باز شدن درب ها رو به داخل ، چشمی باید در یک راستا و حداکثر در ارتفاع 60cm  از کف زمین بر روی چارچوب درب ، نصب شود .

در این مقاله ، به صورت کامل روش نصب جک پارکینگی را به شما می گوییم، شما با خواندن این مطلب 3نیازی به منبع آموزشی دیگری ندارید و به راحتی می توانید جک های درب را نصب کنید.

مدل نصب جک

ابتدا برای پیدا کردن بهترین مدل برای نصب جک درب پارکینگ ، باید شرایط درب را بررسی کنیم . اگر از نظر علمی بخواهیم بررسی کنیم : مناسب ترین مکان برای نصب در ارتفاع یک سوم درب پایینی است اما اگر بخواهیم راحتی را در نظر بگیریم ،کنترل فشار از بیرون به داخل و امکان دسترسی بهتر به جک پارکینگی برقی و جوشکاری و برش کاری دیوار و کنده کاری ، بهترین ارتفاع 120 سانتی متر از کف می باشد .

نکته قابل توجه این است که بتونیم این نیمرخ افقی را به ارتفاع 120 سانتی متری مطلوب خود برسونیم .

در بعضی از درب های پارکینگ باید خودمون یک پایه مناسب ایجاد کنیم . به عنوان مثال در درب های ساخته شده از ورق های ذوزنقه ای به ارتفاع 120 سانتی متر نقطه مذکور را از طریق صفحات به قطر حداقل 5 میل و یا با استفاده از ناودانی وصل  می کنیم.

در ادامه مقاله نصب جک جک پارکینگی در رابطه با ورق درب به شما می گوییم

در درب هایی که از ورق تخت 2 میل  استفاده می شود، به وسیله پروفیل 2.4 سانتی متری روی درب پارکینگ، پایه مناسبی را به صورت افقی در ارتفاع 120 سانتی متر ایجاد می کنیم.

در درب های کاملا شیشه ای پروفیل بالای درب استفاده میشود و یا با در نظر گرفتن رضایت مشتری شیشه را دو قسمت کرده و از وسط شیشه پروفیل را اضافه می کینم و نیز در مواردی که از تلق استفاده شده می توان ترک را خارج کرده و یک پایه با دوام و محکم در وسط قرار داده و اتصالات را جوش و بعد وسط ترک به اندازه فضا برید شده و در جای اول قرار دهید .

با رعایت نکات گفته شده می توان جک برقی را روی درب پارکینگ نصب کرد.

جک پارکینگی یکی از پیش نیازهای درب ساختمان است .وقتی از منزل بیرون می روید ، بدون اینکه لازم باشد از ماشین پیاده شوید در را باز کنید .

یا هنگامی که رفت و آمد زیاد است نیازی به باز و بسته شدن درب با دست نیست. نصب بیشتر جک های پارکینگی به راحتی انجام می شود .

مراحل مختلف نصب جک پارکینگی

نصب جک پارکینگی در مراحل متفاوتی انجام می شود که شامل موارد زیر می باشد :

– موقعیت نصب جک را بررسی کنید

– آماده سازی درب برای نصب جک

– نصب پایه ها

– کنترل پنل را نصب کنید

– سیم کشی و راه اندازی نهایی

اگر خواستار جک با کارایی بالا هستید و میخواهید به خوبی کار کنند ، سعی کنید کمترین فشار را به آتها وارد کنید .

نحوه نصب و نوع زاویه از مهمترین موارد در نصب جک پارکینگی می باشد .

مرحله های نصب جک درب پارکینگ و نکات مربوط به آن :

جک در ریموت قطعه ای بسیار اساسی است که وظیفه باز و بسته شدن این درب ها را بر عهده دارد. برای نصب جک درب پارکینگ تمامی مراحل را به دقت انجام داد  تا کار نصب به درستی انجام شود برای هر نوع جک پارکینگی نکات نصب جداگانه ای تعریف شده است .

در حال حاضر در بیشتر  ساختمان ها به ویژه آپارتمان ها و سازه های بزرگ به جای درب های قدیمی از درب های اتوماتیک و ریموت دار استفاده می شود. این درب ها رفت و آمد  را برای ساکنین ساختمان بسیار راحت و آسان می کند.

به ویژه درمورد ساختمان های بزرگ که دارای پارکینگ های زیاد و رفت و آمد بالای هستند ،استفتده از درب های اتوماتیک کار را بسیار راحت کرده است . از نکات قابل توجه در های ریموت دار میتوان به ایجاد امنیت در ساختمان اشاره کرد .

ولی با توجه مزایای ذکر شده ، که این درب ها به صورت اتوماتیک کار می کنند و دارای یک سری قطعات مکانیکی و الکترونیکی هستند، فرآیند نصب و حتی در برخی موارد تعمیر و تعویض قطعات آن ها دشوار تر می شود.

جک درب پارکینگ مهمترین قسمت درهای ریموت دار هستند و می توان انها را قسمت اصلی عملکرد ریموت ها دانست .

درب های ریموت دار شامل چه قطعاتی هستند ؟

در اولین مرحله برای بررسی مراحل و فرایندهای مربوط به نصب جک پارکینگی باید قطعات و اجزای این درها را به خوبی بشناسیم .

درب های کنترلی به گونه ای باعث محدودیت در دسترسی فیزیکی می شوند و در نتیجه برای باز و بسته کردن انها به قطعات اتوماتیک و الکترونیکی نیاز است که از جمله می توان به ریموت ها اشاره کرد .

این ریموت به حسگر چشمی الکترونیکی در درب ها وصل می شود و بدین صورت میتوان با ریموت از راه دور باز و بسته درب را کنترل کرد .

جک قسمت دیگر درب های اتوماتیک است که برای باز و بسته شدن خودکار درب لازم است . اهرم، بازوها، موتور، باتری، قفل برقی، تابلو فرمان و مواردی از این دست بخش های مختلف درب ریموت است.

اما به گونه ای مهمترین قسمت این درب ها جک است و به همین ترتیب مراحل نصب جک درب پارکینگ کمی پیچیده تر و تخصصی تر می شود.

جک از چه قطعاتی ایجاد شده است ؟

جک ها در واقع یک سری بازوهای فلزی هستند که با برق کار می کنند. هر جک به یک موتور متصل است. علاوه بر موتور، یک سنسور چشمی نیز به این قسمت متصل است که با فشار دادن ریموت فرمان باز و بسته شدن درب را می دهد.

از دیگر قطعاتی که می توان در مراحل نصب جک پارکینگی به آنها اشاره کرد : اهرم، کلید برق و سایر لوازم جانبی جک

نکته دیگری که قبل از پیاده کردن روش نصب جک پارکینگ باید مورد توجه باشد این است که جک ها دارای انواع مختلفی هستند و  همین مسئله باعث ایجاد تفاوت در مرلحل نصب می شود .

قطعات جک

انجام زیرسازی جهت نصب جک درب پارکینگ

در ادامه برای انجام مراحل نصب باید یک سری زیرساخت های مورد نیاز انجام شود. این امر به خصوص در ارتباط با سازه ها و  که سطح مناسبی برای نصب ندارند بسیار حائز اهمیت می باشد .

بنابراین ابتدا باید صفحه ای به عنوان زیرسازی برای نصب پایه عقب بازوی جک تعبیه شود. صفحه باید حداقل یک سانتی متر ضخامت داشته باشد. از آنجایی که برای نصب جک پشت در به فضای خاصی نیاز است، در صورت نبود این فضا ممکن است نیاز به یک سری کنده کاری باشد.

مرحله بعدی میتوان به نصب پایه های جک اشاره کرد.

در این مرحله از کار باید پایه های بازوی عقب جک روی صفحه نصب شود. نکته ای که باید به آن توجه شو زاویه باز و بسته شدن درب ها می باشد .

مبتی بر این زاویه و با اندازه گیری های بسیار دقیق باید پایه های بازوی عقب را با زاویه مناسب نصب کنید.

برای نصب این پایه ها باید از جوش استفاده شود. پایه جلو را نیز در زاویه مناسب نصب کنید. به این ترتیب پایه ها با زاویه دقیق و مناسب نصب می شوند.

قطعا یک بار در را باز و بسته کنید تا از زاویه مناسب مطمعن شوید و اطمینان حاصل کنید که در باز و بسته شدن درب مشکلی وجود نداشته باشد.

آموزش نصب جک پارکنیگ

راه اندازی قطعات برقی و الکترونیکی جک

مرحله بعدی در نصب جک درب پارکینگی نصب قطعات الکترونیکی این قطعه می باشد. این قطعات الکترونیکی شامل تابلو برق، حسگر چشم و فلاشر می باشد.

هنگام نصب کنترل پنل و مدار کنترل الکترونیکی جک باید به موقعیت نصب آن توجه کرد. بهتر است در نزدیکی زمین قرار داشته باشد.

علت اینکه باید نزدیک منبع برق قرار داشته باشد این است که قطعه با برق کار می کند .

در نهایت نصب تابلو کنترل باید در جایی باشد که آسیبی به آن وارد نشود، به خصوص در مواقعی که درب پارکینگ باز و بسته است، برخوردی بین این دو صورت نگیرد.

محل نشانگر الکترونیکی و حسگر چشم الکترونیکی باید پشت درب ساختمان قرار گیرد. جایی که برای راننده قابل مشاهده است و به راحتی از راه دور به چشم متصل می شود.

محل فلاشر باید در قسمت بالایی و قابل مشاهده ترین قسمت باشد. جلوی محل نصب سنسور بهتر است در ارتفاع چهل سانتی متری از سطح زمین قرار بگیرد.

آخرین مرحله نصب جک درب پارکینگ چیست؟

اکنون که تمامی قطعات در جای خود نصب شده اند، تمامی قطعات باید توسط کابل و سیم به یکدیگر متصل شوند. سعی کنید این ارتباطات را تا حد امکان دقیق و کامل کنید. کابل ها، بازوها، فلاش و حسگرهای چشمی را به هم متصل می کند.

هنگام اتصال سیم‌کشی به مدار کنترل و صفحه کنترل، درب باید نیمه باز باشد و جک آن را جدا کنید. با اتصال برق ورودی به درب پارکینگ، نصب جک پارکینگ به پایان می رسد.

تنها کاری که در این مرحله برای بالا بردن و تکمیل جک درب پارکینگ باید انجام داد این است که تنظیمات فرآیند باز و بسته شدن و تنظیمات بین ریموت کنترل و سنسور درب را انجام شود.

در این تنظیمات شما فاصله باز و بسته شدن و همچنین عملکرد هر دو اهرم را کنترل می کنید. علاوه بر این، شما مشخص می کنید که هر چند وقت یکبار درب به صورت خودکار بسته شود.

در آخر وقتی مشکلی برای باز و بسته شدن درب وجود ندشت، مراحل نصب جک پارکینگی به پایان می یابد.

در مورد نصب جک درب پارکینگ باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

قبل از هر چیز در نظر بگیرید که  انجام این کار کاملا تخصصی است و برای این کار باید از نصاب های حرفه ای برای نصب درب های ریموت کمک بگیرید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، تنوع جک های مورد استفاده برای درب های ریموت است.

با توجه نوع جک ممکن است مراحل نصب هر کدام به طور متفاوتی انجام شود .

نکته ای که ساکنین باید یاد بگیرند نحوه استفاده از کلید خلاص کن می باشد . کاربرد این کلید در مواقعی است که برق قطع می شود و می توان به وسیله آن درب را به صورت مکانیکی باز و بسته کرد .

در اخر اگرهر گونه مشکل بعد از روش های نصب جک درب پارکینگ مشاهده یا تنظیمات درب بهم ریخت ، حتما از افراد متخصص در زمینه تعمیرات درب ریموت دار پارکینگ کمک بگیرید.

در صورت نداشتن مهارت و تجربه کافی در این زمینه هیچ گونه اقدامی نکنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که جک پارکینگی چه وسیله ای است :

وسیله ای است که درب ورودی یا درب پارکینگ منزل یا درب ورودی محل کارمان را به صورت اتوماتیک و با فشار یک دکمه روی ریموت باز و بسته می کند و راحتی و امنیت را فراهم می کند.

مواردی که در انتخاب جک پارکینگ باید به آنها توجه کرد

میران رفت و آمد یا تعداد واحد های موجود در ساختمان:

تعداد واحد یا میزان رفت و آمد یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب جک پارکینگی می باشد .

به عنوان مثال : برای ساختمان هایی که دارای تعداد واحد بالایی هستند باید از جک هایی استفاده کرد که رفت و آمد ناحدودی دارند که این مشخصات را نمی توان در جک های ایرانی و چینی پیدا کرد و باید به دنبال جک های ایتالیایی و آلمانی رفت .

در خانه های ویلایی یا ساختمان هایی که دارای تعداد واحد کمتری هستند می توان از هر نوع جکی استفاده کرد . پیشنهاد می شود از جک های با برند معتبر ایرانی و چینی استفاده کنید که دارای پشتیبانی قطعات هستند .

وزن درب :

وزن درب یکی از عوامل موثر در انتخاب جک محسوب می شود . تخمین میزان وزن درب از طرف نصب کننده جک محایبه می شود . و بر همین اساس مناسب ترین جک برای درب انتخاب می شود .

یک از عوامل تاثیر گذار در قیمت جک درب پارکینگ میتوان به توان جابه جایی درب با وزن زیادتر یا قدرت جک اشاره کرد . اما نشان دهنده این نیست که هر چه قدرت و توان جک بیشتر باشد ،مناسب تر است .

به این مثال توجه کنید : اگر بیاییم بر روی درب سبک  یک جک پر قدرت نصب کنبم در اینجا نه تنها از قدرت جک استفاده نشده بلکه فقط مبلغ بیشتری صرف خرید جک کرده ایم .

طول درب:

طول درب هم مثل وزن درب تاثیر بسزایی در انتخاب نوع جک و قیمت آن دارد . درب هایی که با  طول یا بازشوی بیشتر نیازمند طول شفت بیشتر یا کورس بالاتری هستند .

در نتیجه هر چه طول شفت بیشتر باشد به همان نسبت قیمت آن افزایش می یابد . اگر برای درب هایی که دارای طول زیادی هستند جک مناسبی انتخاب نشود باعث خسارت زدن به مصرف کننده می شود و جک به نمی تواند درب را باز یا بسته کند .

در ادامه مقاله نصب جک درب پارکینگ با ما همراه باشید

 منبع تغذیه جک:

به طور معمول جک های پارکینگی دارای دو منبع تغذیه هستند :

جکهای 220 ولت و یا AC:

این جکها به صورت مستقیم با برق شهری در ارتباط هستند و بدون ترانس می باشند . تکنولوژی به کار رفته در این جک ها از لحاظ طراحی مدار کنترل جدید و پیچیده نیست و به همین علت میتوان انها را تعمیر کرد و تعمیر انها هزینه چندانی ندارد .

ناتوانی این نوع از جکها در میزان کارکرد یا همان duty cycle می باشد که در رفت و آمد های بالا دچار چالش می شوند.

از دیگر ضعف های جک های پارکینگی می توان به عدم پشتیبانی از برق بکاپ توجه کرد. زیرا باید برای تامین برق اضطراری این جک ها از (یو پی اس ) استفاده کرد که از لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند.

جکهای DC :

این سری از جک ها از تکنولوژی جدید تر و پیچیده تری در طراحی مدار کنترل و موتور برخوردار هستند و برای کنتزل بهتر و دقیق تر گزینه های بیشتری را در اختیار مصرف کننده و نصاب قرار می دهند .

جکهای دی سی معمولا 12 و یا 24 ولت می باشند که تامین برق آنها توسط  یک ترانس که داخل جعبه مدار کنترل قرار دارد ، انجام می شود .

از دیگر مزیت های جک درب پارکینگ دی سی که میتوان به آن اشاره کرد امکان کار در زمان قطع برق می باشد که این شرایط با حداکثر 2 عدد باطری شارژی مخصوص (بسته به مدل جک) فراهم می شود .در نتیجه هزینه تعویض و نگهداری این باطری ها نسبت به یو پی اس ها بسیار پایین تر است .

نکته دیگری که باید به ان توجه کرد این است که جکهای دی سی دارای توان و قدرت بسیار بالایی می باشند و نسبت به جکهای AC

پر بازده تر هستند .

 

جک های بیرون باز شو چیست و در چه مواقعی باید از انها استفاده کرد ؟

شاید آشنا بودن با جک های بیرون باز شو ، بتواند کمکی به نصب جک در پارکینگ شما کند

همانگونه که از نام این جک ها می توان متوجه شد که نحوه عملکرد این جک ها به سمت بیرون بوده  و باعث می شود که درب ها به بیرون باز شوند .

در حالت عادی ، بیشتر استفاده از جک های داخل باز شو مورد توجه قرار می گیرد که به این ترتیب درب های ساختمان رو به  داخل و به سمت پارکینگ باز می شوند .

اما بعضی مواقع پیش می آید که فضای پشتی درب یا جای  پارکینگ به گونه ای باشد که برای باز شدن درب ها به سمت داخل فضای کافی وجود نداشته باشد .

در این صورت لازم است تا درب های به جای اینکه به سمت داخل ساختمان باز شوند ، رو به بیرون ساختمان باز شوند .از این رو می توان با نصب جک بیرون بازشو ، درب را به راحتی به به سمت بیرون باز و بسته کرد .

در نتیجه با انجام این کار می توان محدودیت فضای پشت درب را برطرف کرد . مراحل نصب جک پارکینگی بیرون بازشو با توجه به کارایی آن با نمونه ها دیگر متفاوت است .

جک های بیرون باز شو معمولا دارای چه مشخصات و ویژگی های هستند ؟

بهتر است قبل از نصب جک بیرون باز شو یکسری نکات و مشخصات این نوع جک ها را بررسی کنیم  .در مرحله اول باید به این نکته توجه داشت بهترین جک هایی که از آنها می توان به عنوان جک بیرون بازشو استفاده کرد از خانواده جک های هیدرولیکی می باشد .

همچنین می توان برای این منظور از جک های تلسکوپی استفاده کرد . از جهت دیگر نکته ای که باعث متمایز شدن انواع جک ها می شود ، اندازه شفت آنها می باشد .

اگر قصد دارید که برای ساختمان خود از جک به صورت بیرون بازشو استفاده کنید بهتر است جک هایی با طول شفت بلند تر انتخاب کنید .

نکته دیگری که در نصب جک پارکینگی بیرون بازشو حائز اهمیت است  ،این است که محل نصب این جک با نمونه های دیگر که به صورت داخل باز شو هستند متفاوت می باشد.

معمولا محل نصب جک پارکینگ بیرون بازشو به جای پایین درب ، در بالای درب می باشد . در نتیجه برای نصب این جک ها ،باید در بالای درب فضایی در نظز گرفته شود .

جک های بیرون باز شو شامل چه اجزا و قطعاتی هستند؟

در کنار بخش های اصلی ، با در نظر گرفتن مدل ، برند ، و کارایی جک موردنظر یکسری تجهیزات جانبی همراه آن مشاهده می شود .

این قطعات جانبی جک شامل  اهرم ها، بازو های جک، موتور، تابلو فرمان، سیم کشی های مورد نیاز، فلاشر، سنسور چشمی، ریموت، برد می باشد . برای این که جک بیرون بازشو به درستی نصب شود باید هر یک از قطعات به درستی در جای خود قرار گیرد .

قبل از خرید جک بیرون باز شو باید به چه مواردی دقت کرد ؟

در این مدل ها نیز باید میزان رفت و آمد روزانه یک ساختمان، دو لنگه یا تک لنگه بودن درب، وزن درب و طول آن ها، قدرت و کارایی هر جک و متناسب بودن  آن با نوع ساختمان و مواردی از این دست را در نظر داشت .

اولین نکته این است که یک جک مناسب برای درب پارکینگ انتخاب کنیم  که بتواند از هر نظر کارایی مورد نیاز خود را بعد از نصب جک بیرون باز شو حفظ و تغییر نکند و مشکلی ایجاد نشود .

اولین قدم برای نصب جک پارکینگی بیرون باز شو ، نصب پایه یا پلیت مورد نیاز برای سوار کردن بازو ها می باشد :

به عنوان مثال : مراحل نصب جک های داخل بازشو ، در اولین قدم باید پنل یا صفحه مورد نیاز به عنوان زیر سازی نصب شود .

این پلیت یا پایه در مراحل بعد برای نصب  بازو ها و اهرم های جک لازم می باشد . همچنان که در قسمت ها بالاتر گفته شد ، محل نصب جک پارکینگی بیرون بازشو در بالای درب در نظر گرفته می شود .

بر این اساس پایه جک و پلیت را در بالای درب نصب میکنیم . دلیل این کار هم این است که از برخورد احتمالی ماشین با جک جلوگیری شود .

محل نصب پلیت و پایه به سمت فضای داخل و در بالای درب در نظر گرفته شده است و بهتر است از پلیتی استفاده شود که اندازه آن بین 5 تا 7 سانتی متر باشد .

در مرحله بعد از نصب کردن پلیت ، پایه های جک مورد نظر نصب و بازو های جک روی آن گذاسته می شود . با نصب کردن بازو های جلویی و عقبی اولین مرحله نصب جک بیرون بازشو به پایان می رسد .

محل نصب پایه ها روی فضای داخلی در قسمت بالای درب می باشد . برای نصب کامل  بازو ها و پایه های جک ،باید به فضای لازم برای زاویه دهی به بازو ها توجه کرد .

کار زاویه دادن به بازو ها فرایند  بسیار دقیق و حساسی می باشد که باید توسط نصاب های حرفه ای صورت گیرد. در این مرحله فرایند های نصب مکانیکی تمام می شود .

نصب جک پارکینگی بیرون باز شو با انجام سیم کشی ها و قسمت های برقی جک

در این مرحله باید سیم کشی های سیستم برقی را به طور کاملا دقیق طبق دستورالعمل های مربوط به جک انجام دهیم. در نتیجه حتما باید از نزدیکی جریان برق و پریز مناسب به سیستم جک نصب شده روی درب اطمینان حاصل کنید تا لازم نباشد سیم کشی های بسیار طولانی و بی نظم انجام دهید .

راه اندازی موتور، برد جک و تابلوی فرمان از مرحله های بعدی راه اندازی بخش های برقی جک های بیرون باز شو می باشند. در این جک ها فلاشر باید روی درب نصب شود .

محل نصب سنسور های چشمی مرتبط با جک باید در قسمت پایینی درب و در جایی که رو به روی مانعی آن قرار نداشته باشد ، در نظر گرفته شود .

با کد دهی به ریموت ها و تنظیم برنامه های مربوط به زمان باز و بسته شدن درب و نحوه باز و بسته شدن آن، فرایند نصب جک بیرون باز شو پایان می یابد .

در اخر بعد از نصب جک پارکینگ بیرون باز شو، درب را چندین بار باز و بسته  تا از عملکرد درست آن مطمعن شوید. در صورت بروز هر گونه اختلال در عملکرد این درب ها یا نیاز به تعمیر و نگهداری می توان از کارشناسان درب های اتوماتیک راهنمایی بگیرید.

چه نکاتی را باید در خصوص نصب جک بیرون باز شو در نظر گرفت؟

اول از همه این که قبل از شروع کار نصب مطمعن شویدکه مکان نصب پایه ها محکم می باشد و موقعیتی که برای نصب جک پارکینگی انتخاب کرده اید ،مناسب بوده است .

مکانی که برای نصب در نظر می گیرید باید علاوه بر داشتن استحکام مناسب و لازم ، فضای کافی برای زاویه دهی به بازو ها را نیز داشته باشد.

نکته مهم دیگری که باید بعد از به پایان رسیدن نصب جک پارکینگ بیرون باز شو مورد توجه قرار گیرد، موقعیت قرار گیری شفت ها می باشد.

نصب جک درب پارکینگ

مراحل نصب جک پارکینگی :

  • بررسی موقعیت و وضعیت نصب جک درب پارکینگ :

ابتدا موقعیت درب پارکینگ و ساختار درب را بررسی کنیم .بازوها باید روی محکم ترین قسمت درب که این قسمت به کلاف معروف است ، نصب می شود .

در قسمت دیگر باید دیواره های کنار درب را مورد بررسی قرار دهید تا بتوان پایه های عقب را در جای مناسب و زاویه ایده آل نصب کنید .

  • کنده کاری و آماده سازی دیوارهای کنار درب :

اگر ساختمان تازه ساخته نشده است و بیس پلیت بر روی دیوار قرارداده نشده ، باید این پلیت را جهت نصب پایه عقب بازو جک پارکینگی بر روی دیوار در نظر گرفت .

بسیاری از ساختمان ها به کنده کاری نیاز دارند .

به همین ترتیب برای نصب پایه عقب لازم است که از لولا درب 20 سانیتیمتر به سمت خارج به ارتفاع 25 سانتیمتر فضا در نظر گرفت .

برای زیر سازی پایه عقب بهترین پلیتی که می توان استفاده کرد ، ناودانی یا نبشی یا پلیت با ضخامت حداقل یک سانتی متر می باشد .

یک سمت ناودانی به قوطی درب جوش می شود و در سمت دیگر که از میلگرد به صورت زاویه دار استفاده شده ، آن قسمت را به ناودانی جوش می دهند .

  • نصب پایه ها و چگونگی زاویه دهی :

پایه های عقب را با در نظر گرفتن زاویه باز شدن درب در فاصله 14 سانتیمتری لولا روی پلیت جوش می شود (توصیه می شود که ابتدا خال جوش کرده و بعد از امتحان کردن ، ادامه جوشکاری انجام شود .) و جک را توسط پین عقب روی درب نصب کنید .

پایه جلو را روی بازو قرار داده و جک را خلاص و شفت جک را کاملا بسته و درب را تا آنجایی که باز می شود ، باز کرد .

پایه جلو با خال جوش بر روی درب نگه داشته می شود . مجدد یکبار درب را باز و بسته کرده و در صورت نداشتن مشکل ، بازو را از روی پایه ها برداشته و پایه ها را به طور کامل و با دقت بر روی دیوار و درب محکم کنید .

نصب پایه ها

  • نصب تابلو فرمان، چشمی و فلاشر:

مدار کنترل را کنار درب در نزدیکی برق ورودی نصب شود  تا احتیاجی به سیم کشی زیاد نباشد و مطلوب می باشد در فاصله 150 تا 160 سانتیمتری زمین جای گزاری شود .

محل نصب مدار کنترل نباید در جایی باشد که در زمان باز شدن درب به آن برخورد کند و یا هنگامی که باز می شود ، نتوان به مدار کنترل دسترسی پیدا کرد .

فلاشر باید به گونه ای قرار بگیرد که راننده مطلع از باز و بسته شدن درب شود .نصب چشمی باید به این صورت باشد که سیم خروجی در زیر چشمی قرار گرفته باشد تا در زمان بارندگی آب به داخل چشمی ورود نکند .

مرحله چهارم نصب جک پارکینگی

  • سوراخ کاری و سیم کشی :

اگر ساختمان تازه تاسیس باشد و مسیرهای سیم کشی مشخص باشد ، همین باعث صرفه جویی در زمان و انرژی می شود و کار به کیفیت مطلوبی انجام می شود .

نوع سیم کشی باید به گونه ای باشد که که مدار فرمان به هر بازو یک کابل 3 در 1.5 از مدار کنترل به قلاشر یک کابل 2 در 0.75 و از مدار کنترل به هر کدام از چشمی ها یک کابل 2 در 2 تلفنی داشته باشد .

در ساختمان هایی که قدیمی می باشند و مسیر سیم کشی در نظر گرفته نشده است ، میتوان سیم ها را از داخل چهارچوب درب رد کرد .

  • راه اندازی جک درب پارکینگ : 

در قسمت آخر کابل از یک سمت به  بازوها، چشمی و فلاشر وصل می شود و از طرف دیگر باید سیم ها را به ترمینالهای مدار کنترل

وصل کرد .

درب را به صورت نیمه باز گذاشته و از حالت خلاص خارج کنید ، ورودی برق را وصل کنید و برنامه های مربوط به جک درب پارکینگ را نظیر : زمانبندی کارکرد هر بازو، تایم اتوماتیک بسته شدن، اختلاف زمانی دو لنگه تنظیم کنید .

در صورتی که در سیم بندی مشکلی نبود ،در را باز و بستهو تایم کارکرد آن را تنظیم کنید .

جک سیماران

نحوه انتخاب نوع جک متناسب با درب:

انتخاب جک پارکینگی مناسب

راهنمای نصب جک برقی فراز سیماران:

نحوه نصب به این صورت می باشد ، انتهای جک ها بر روی چهارچوب درب و تا جایی که ممکن است بین دو لولای درب در جایی که درب چهارچوب داشته باشد انجام می شود .

چراغ چشمک زن در قسمت بالای درب نصب می شود .

چشم های الکترونیکی به دو گونه قابل نصب می باشند :

1- در صورتی نحوه باز شدن به سمت داخل باشد ، چشم ها باید به گونه ای نصب شوند که با باز شدن درب جلوی دید چشمی گرفته نشود .

2- برلای نصب چشمی در بیرون درب ، به علت باز شدن درب ها رو به داخل ، چشمی باید در یک راستا و حداکثر در ارتفاع 60cm  از کف زمین بر روی چارچوب درب ، نصب شود .

راهنمای نصب جک پارکینگی

پیام بگذارید