بعد از انتخاب و خریداری دوربین مورد نظر به همراه بخش های مختلف آن، این سوال ایجاد می شود که دوربین مداربسته چگونه نصب می شود؟ نصب دوربین مداربسته مهم ترین پروسه ای است که در شیوه عملکرد درست و صحیح سیستم های امنیتی مدار بسته نقش تاثیر گذاری داشته و از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر هنوز دوربین مداربسته را خریداری نکرده اید می توانید به این صفحه از کیان کالا مراجعه کنید: خرید دوربین مداربسته

چگونه باید دوربین مداربسته را نصب کنیم

زیرا حتی اگر بهترین برند و با کیفیت ترین مدل موجود در بازار را نیز تهیه کنید، چنانچه از اطلاعات کافی در ارتباط با نصب دوربین های مداربسته بر طبق استاندارهای آن نباشید، پتانسیل سیستم و انتظار کاربران از قابلیت های آن به خوبی برآورده نخواهد شد.

از انتظارات و نیاز های خود از سیستم دوربین های مدار بسته، یک لیست تهیه کنید. به این معنی که در این لیست مشخص کنید که در کدام مکان ها، به نظارت و کنترل نیاز دارید و در هر یک، تا چه اندازه شفافیت حائز اهمیت و چه کیفیتی مناسب است.

این که هر گوشه از مکان مورد نظر را به دوربین مدار بسته مجهز کنید، هم از لحاظ اقتصادی به صرفه نمی باشد و هم ضرورتی ندارد؛ در نتیجه، تنها در آن نقاطی دوربین مدار بسته نصب کنید که پر اهمیت تر باشند و به نظارت و کنترل بیشتری احتیاج دارند.

بعد از انجام اولویت بندی، تمامی نقاط مشخص شده را از لحاظ کیفیت مورد ارزیابی قرار دهید  تا دوربین ها بیشترین میدان دید را داشته باشند و مانعی در جلوی آن قرار نداشته باشد.

دوربین مداربسته چگونه نصب می شود؟

قبل از اینکه بخواهید نصب دوربین را انجام دهید باید مکان های مناسب را انتخاب کنید و تمام نقاط مورد نیاز را به طوری که کل مکان را پوشش دهد انتخاب کنید. در ادامه شما را برای انتخاب نقاط مناسب راهنمایی می کنیم.

مکان های مناسب به منظور نصب دوربین مداربسته

 

در نظر گرفتن زاویه و ارتفاع مناسب جهت نصب دوربین مداربسته

در نظر گرفتن زاویه و ارتفاع مناسب جهت نصب دوربین مداربسته

همچنین ممکن است برای شما سوال پیش آمده باشد که دوربین مداربسته در زوایای مختلف چگونه نصب می شود؟

معمولا بهترین زاویه در هر اتاق، در گوشه ای از دیوار است که به سقف وصل می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که دوربین باید همه ورودی ها و همه خروجی های اتاق را تحت کنترل قرار دهد.

همینطور سعی کنید دوربین به یک منبع برق نظیر پریز برق نزدیک باشد تا به این انرژی دسترسی آسان داشته باشد. نکته دیگر این که در صورتی که می خواهید دوربین مدار بسته را در محیط بیرون نصب کنید، حتما توجه کنید که از ارتفاعی بیش از  3 متر برخوردار باشد تا در معرض دسترسی افراد نباشد.

نصب کردن دوربین مداربسته بر روی دیوار

اگر بخواهید دوربین را روی دیوار نصب کنید باید به طور کامل بدانید که دوربین مداربسته چگونه نصب می شود؟هنگام خرید بعضی از دوربین های مدار بسته احتمال دارد به شما لنت های چسبنده داده شود تا دوربین را بر روی دیوار نصب کنید. پیشنهاد می شود از شیوه مطمئن تر استفاده کرده و دوربین را در محل به دیوار پیچ نمایید.

برای این کار کافی است ابتدا مکان مناسبی را برای دوربین مدار بسته در نظر بگیرید. سپس محل پیچ ها را روی دیوار مشخص کرده و علامت گذاری کنید. دوربین را به دیوار پیچ کنید و در آخر سمت آن را تنظیم کنید.

متصل کردن دوربین مداربسته به منبع انرژی برق

به طور تقریبی پس از خرید همه دوربین های مدار بسته، همراه آن یک آداپتور برق نیز ارسال می شود. با به کارگیری از این آداپتور، می توان دوربین مدار بسته را به پریز های برق معمولی که بر روی دیوار قرار دارند نیز متصل کرد.

کافی است یک سر سیم را به بخش پشتی دوربین مدار بسته وصل کنید و سر دیگر که دارای دو شاخه می باشد را به پریز برق. در صورتی همراه دوربین مدار بسته خریداری شده، آداپتوری ارسال نشده و یا آداپتور ارسال شده شکسته است، بایستی به سرعت از جایی که دوربین را از آن خریده اید ، اطلاع دهید.

وصل کردن دوربین های مدار بسته سیمی به دستگاه DVR

فیشی با نام  BNC وجود دارد. عملکرد این فیش به این صورت است که تجهیزات نظارت تصویر را به یکدیگر وصل می کند. مورد استفاده قرار دادن این فیش ها بسیار ساده است. در انتهای آن پیچی وجود دارد که پس از اتصال به پورت، با چرخاندن آن، قفل می شود.

کابل RG دوربین (کابلی که به دو سر آن فیش BNC متصل می باشد) را باید به دستگاه DVR وصل کنید. برای این کار کافی است، یک سر کابل را به خود دوربین مدار بسته و سر دیگر را به DVR متصل کنید.

در نظر داشته باشید برای این که تصویر در حال ضبط دوربین مدار بسته را مشاهده کنید، باید فیش بی ان سی را به درگاه ورودی DVR یا Input وصل کنید.

برگزیدن مکانی مناسب به منظور استقرار دستگاه مرکزی

دوربین مداربسته چگونه نصب می شود؟  انتخاب مکان مناسب برای استقرار دوربین

در این بخش از برای اینکه بدانید دوربین مداربسته چگونه نصب می شود باید به دنبال مکان مناسبی برای قرار دادن دستگاه مرکزی دوربین باشید.

هنگامی که می خواهید برای تعداد زیادی دوربین مدار بسته، سیم کشی انجام دهید، باید مکانی را برای جمع شدن کابل ها و اتصال به دستگاه DVR تعیین کنید.

این مکان، باید کاملا قابل دسترسی باشد و بتوان از هر جایی در خانه به آن سیم کشی کرد. به عنوان مثال، یکی از مکان هایی برای قرار دادن وسایل و دستگاه های سیستم نظارت تصویر مطلوب و مناسب به شمار می رود، اتاق زیر شیروانی است.

به طور معمول برای تمامی دوربین های مدار بسته موجود در یک ساختمان، از یک دستگاه DVR به کارگیری می کنند. البته در صورتی که ساختمان مورد نظر، یک مجتمع بسیار برزگ و دارای چندین بخش است و نیاز است هر بخش به طور جداگانه تحت نظارت باشد، مورد استفاده قرار دادن چند دستگاه DVR نیز مانعی ندارد.

به کارگیری از کابل ترکیبی برای نصب دوربین مداربسته

رایج ترین و عام ترین کابل مورد استفاده در سیستم های امنیتی دوربین های مدار بسته، کابل ترکیبی می باشد. این نوع از کابل، تشکیل شده از دو رشته می باشد؛ یکی از این رشته ها برای برق است و رشته دیگر برای تصویر.

علت نام گذاری این کابل ها نیز همین مسئله است. مزیت این کابل این است که با به کارگیری از آن تنها یه بار لازم است سیم کشی انجام شود.

در رشته ای که به برق مربوط است، سیم قرمز، مثبت و سیم مشکی، منفی هستند. به دو انتهای رشته مربوط به تصویر، فیش های بی ان سی وصل می شود. پیشنهاد می شود از این کابل ها تنها در مسافت های کمتر از 50 متر به کارگیری شود.

برق رسانی به دوربین مدار بسته

اگر می خواهید بدانید که دوربین مداربسته چگونه نصب می شود باید بدانید که برق رسانی به دوربین مداربسته یکی از مهم ترین مسائل هنگام نصب است. به هنگام نصب دوربین مدار بسته، باید به برق رسانی به آن ها نیز توجه داشته باشید. به منظور انجام این امر، می توانید از پاور مرکزی و یا ترانس های با آمپر کم استفاده نمایید.

این برق رسانی نیز می تواند به وسیبله کابل ترکیبی انجام شود. دقت داشته باشید که در زمان انتخاب توان خروجی منابع تغذیه، آمپر مصرفی دوربین مدار بسته مد نظر و یا کل سیستم را نیز در نظر بگیرید.

متصل کردن هر کابل به یک ورودی یا Input در دستگاه DVR

هر دستگاه DVR از تعدادی پورت برخوردار است. این دستگاه، با توجه به تعداد پورت هایی که دارد می تواند تعدادی دوربین مدار بسته را کنترل و مدیریت کند.

بر این اساس شما با به کارگیری از تنها یک دستگاه DVR، این امکان را دارید که چندین دوربین را به وسیله یک دستگاه مدیریت کنید. این دستگاه تمام دوربین های مدار بسته متصل را ضبط می کند و در نهایت به وسیله نمایشگر، تصویر این دوربین های مدار بسته را به صورت مجزا و تک تک، و یا به صورت ترکیبی و یک جا نمایش می دهد.

پوشاندن کابل های دوربین مداربسته

برای این که به صورت حرفه ای یک سیستم نظارت تصویر راه اندازی کنید، توصیه می شود که کابل ها و سیم ها را از درون دیوار ها عبور دهید.

همینطور می توانید این کابل ها را از یر یا پشت وسایلی نظیر فرش و غیره رد کنید. به منظور رد کردن کابل از زیر فرش باید آن ها را به کف زمین بچسبانید.

لازم به ذکر است در صورتی که با سوراخ کردن دیوار و استفاده کردن از دریل و مته برقی با مشکل مواجه هستید، بهتر است از یک سیم کش حرفه ای کمک بگیرید.

جهت نصب دوربین مداربسته می توانید از کارشناسان خبره و با تجربه گروه مهندسی کیان راهنمایی بگیرید. از همراهی شما عزیزان تا پایان محتوا دوربین مداربسته چگونه نصب می شود، متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.