اگر برای نصب دوربین مداربسته در مشهد به دنبال بهترین انتخاب هستید و برایتان اهمیت دارد که نصب با بالاترین کیفیت و پشتیبانی انجام شود، پیشنهاد می کنیم که در این محتوا با کیان کالا همراه باشید.

منظور از دوربین مداربسته چیست؟

در زبان انگلیسی به دوربین مداربسته،  closet circuit television گفته می شود که در فارسی گاهی آن را با کلمه اختصاری cctv  نشان می دهند و در لغت به دوربین هایی که در جای خود ثابت هستند، می گویند.

در نتیجه دوربین مداربسته به تمامی دوربین هایی اطلاق می شود که که در محل خود بدون تحرک و ثابت بوده و ارسال کننده تصاویر به یک یا چند محل می باشند.

با توجه به اینکه اکثر این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت مورد استفاده قرار می گیرد، این واژه بیشتر به همین مورد متعلق می باشد اما معنی فنی آن دربرگیرنده دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس نیز می باشد.

کاربرد دوربین مدار بسته

کاربردهای دوربین مداربسته

بهتر است که برای نصب دوربین مداربسته در مشهد ابتدا با کاربردهای اصلی دوربین مداربسته آشنایی داشته باشید. عمده ترین و اصلی ترین کاربرد دوربین های مداربسته، در سیستم های حفاظتی می باشد اما کاربرد آنها فقط به سیستم های حفاظتی ختم نمی شود و دارای کاربردهای بیشتری است که به شرح زیر می باشد:

کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

1. جلوگیری از انجام جرایم

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از انجام جرایم بسیار گسترده می باشد؛ جلوگیری از جرایم رانندگی گرفته تا جرایم جنایی.

مورد استفاده قرار دادن  نامحسوس دوربین های مخفی نیز امری بسیار رایج است. برای نمونه می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی همچون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری دارای کاربرد می باشد.

 

2. کاربرد صنعتی


کاربرد دوربین های مداربسته در کارخانجات صنعتی، در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در کارخانه هایی نظیر کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای. در مراکز صنعتی به کارگیری از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی دارای کاربرد بسیاری می باشد.

 

 

3.تحت کنترل گرفتن ترافیک

امروزه در بیشتر کشورهای جهان دوربین های مداربسته را برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای به کار می گیرند.

از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات به وسیله جی پی اس به رانندگانی که می خواهند از آن خیابان عبور کنند.

از دیگر کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه می توان به تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی اشاره کرد.

 

4. ایجاد امنیت در نقل و انتقالات

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای خودداری از حوادثی که احتمال دارد در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود.

برای نمونه کاربرد دوربین های  مداربسته، برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران جهت مطمئن شدن از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد شبیه به  آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

نصب انواع دوربین های مداربسته

انواع دوربین مداربسته

در این بخش از محتوای نصب دوربین مداربسته در مشهد به معرفی انواع دوربین های مداربسته می پردازیم. دوربین های مدار بسته از چند جهت مورد بررسی قرار میگیرند و به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

از لحاظ  نوع سیگنال:

از لحاظ  شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

دوربین های دام
-دوربین های صنعتی
-دوربین های مینیاتوری
-دوربین های مادون قرمز ir
-دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz)

از لحاظ  قاب و پوشش:

 

دوربین های آنالوگ:

این دوربین ها جزو اولین  دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ به کارگیری می کنند.

صدا و تصویر این دوربین ها هر یک به وسیله کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها وظیفه جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را برعهده دارد.

کابل رایج  برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال rg59 است؛ هرچند ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز فراهم می باشد.

قبل از اقدام به نصب دوربین مداربسته در مشهد خوب است بدانید که کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان مشخص است تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد.

نویز های گوناگون الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ به حساب می آیند.

به همین علت مورد استفاده قرار دادن کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها بسیار تاثیرگذار است.

 

مزیت های دوربین های آنالوگ

معایب دوربین های آنالوگ

 

همانگونه که گفته شد، هنوز دوربین های آنالوگ در بازار ایران به عنوان یکی از دوربین های مداربسته مرسوم مورد استفاده قرار می گیرند. شاید بتوان یکی از علت های معمول آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست.

 

دوربین های آی پی تحت شبکه

دوربین های ip نسل جدید دوربین های مداربسته محسوب می شوند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است.

این دوربین ها همانطور که از نامشان مشخص می باشد از امواج کاملا دیجیتال جهت تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا به کارگیری می کنند.

یعنی برعکس دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند.

علاوه بر بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه ایفای نقش می کند و به وسیله شناسه شبکه ip و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل وصل می شود.

مزیت های دوربین های آی پی

معایب دوربین های آی پی

 

نکته ای که باید هنگام نصب دوربین مداربسته در مشهد نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که کاربرد دوربین های مداربسته ip زمانی خود را نشان می دهد که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود.

دوربین های مداربسته دو منظوره

دوربین های دومنظوره

این دوربین ها در اصل همان  دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها قرار گرفته است. کیفیت آنها آنالوگ است و شرایط مورد استفاده قرار دادن آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.

به کارگیری از این دوربین ها تنها زمانی پیشنهاد می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

 

 دوربین های دام dome

در اصل دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این دوربین ها بیشتر به منظور نصب بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی به بازار عرضه می شود. بدون توجه داشتن به قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج، به تمامی دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

 

دوربین های صنعتی

به کارگیری از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، فقط محدود به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی body camera می باشد دوربین هایی با ظاهری مکعب مستطیل شکل هستند که به طور معمول قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها در نظر شده است.

با توجه به اینکه سایر دوربین ها از  قابلیت نصب لنز یا تعویض آن را ندارند و کاربرد این دوربین ها بیشتر در جاهایی که نیاز به زوم یا فکوس مطلوب باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها به کار گرفته می شوند.

 

دوربین های مینیاتوری

اگر هدف شما از تهیه و نصب دوربین مداربسته در مشهد این است که دوربین را در جایی غیر معمول نصب کنید خوب است که با این دوربین ها آشنایی داشته باشید. کاربرد این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی می باشد. به طور معمول از آنها در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد، استفاده می کنند.

 

دوربین های آی آر

به تمامی دوربین ها که از نور مادون قرمز برای شناسایی تصاویر استفاده می کنند دوربین های  ir گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی به کارگیری می شود.

 

دوربین های اسپیددام چرخشی

دوربین های چرخشی به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که از قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده برخوردار بوده یا اتوماتیک فراهم شده باشد.

این دوربین ها بیشتر در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان کنترل کند.

 

دوربین های ضد آب

دوربین های ضد آب، به دوربینی گفته می شود که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند. احتمال دارد خود لنز نیز ضد آب طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب عمل می کند.

 

دوربین های مخفی

دوربین های مداربسته مخفی در هر شکل و اندازه ای یافت می شوند. با توجه به این که به کارگیری از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن مورد استفاده قرار داد.

انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی نظیر قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق ارائه می شود. به طور معمول از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی به کارگیری می گردد.

به منظور تهیه و نصب دوربین مداربسته در مشهد، می توانید با مراجعه کردن به وب سایت کیان کالا در ابتدا با به روز ترین دوربین های مداربسته آشنا می شوید و در صورت نیاز به نصب می توانید از کارشناسان گروه مهندسی کیان راهنمایی بگیرید و به این صورت که نصب دوربین شما در کوتاه ترین زمان ممکن به وسیله خبره ترین متخصصان در نصب دوربین های مداربسته صورت می گیرد.

ممنون از همراهی شما عزیزان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.